poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Milicja POUM

Ponownie klimaty Wojny Domowej w Hiszpanii 1936. Tym razem dowództwo walczącej po stronie Republiki milicji POUM (Partii Robotniczej Zjednoczenia Marksistowskiego). Figurki Peter Pig - 15mm.

Było to niewielkie w porównaniu z anarchosyndykalistami czy socjalistami ugrupowanie działające głównie w Katalonii. W szeregach jego milicji walczył między innymi autor "W hołdzie Katalonii" George Orwell (polecam książkę również ze wzgledu na opisy walk i strategii stosowanej przez milicję).


Oddziały POUM opierały się na podobnej zasadzie co milicja CNT. Tutaj również dowódcy byli wybierani, a podstawową jednostka była centuria - odpowiadająca mniej więcej kompanii, choć jej stany osobowe często bardzo sięróżniły.
Wyposażenie to mieszanka zdobycznego sprzętu wojskowego i policyjnego. Dowódcy znacznie częściej niż w oddziałach CNT, nosili wojskowe czapki oficerskie (co widać na zdjęciu).

Milicja POUM odegrała niemałą rolę w poczatkowej fazie wojny. Później sama organizacja została zniszczona w ramach walk wewnętrznych po stronie republikanskiej w maju 1937 roku, sprowokowanych przez chcących pozbyć się konkurencji, podporzadkowanych ZSRR komunistów.

Brak komentarzy: