czwartek, 19 listopada 2009

Kynoskefalaj 197 p.n.e. (cz.4)

Tura 4
Macedończycy: Na lewym skrzydle wszystkie trzy oddziały falangi wkraczają na wzgórze razem z oddziałem lekkiej piechoty. Trakowie oskrzydlają legiony z prawego skrzydła Rzymian, w ostrzale dezorganizując jeden z nich. W centrum falanga rusza całą siłą na legiony, zmiatając wspierający je oddział greckich sojuszników. Niestety atak na dwa legiony od boku nie udaje się i jeden z oddziałów falangi traci stand.

Na prawym skrzydle ciężka jazda macedońska uderza na oddział sojuszników Rzymu i rozbija go. Następnie atakuje od boku legion. Zostaje jednak odparta tracąc jeden stand.
W fazie ostrzały skirmisherzy i lekka jazda na prawym skrzydle dezorganizują drugi z legionów lewego skrzydła Rzymian.

Rzymianie: Prawe skrzydło, ze słoniami włącznie stało.
Na lewym atakowany wcześniej legion kontratakował ciężką jazdę macedońską. Otrzymał wsparcie od rzymskiej jazdy, która po raz pierwszy w ciągu bitwy (i jak się okazało ostatni) weszła do walki. Macedońska ciężka jazda została zniszczona.

W centrum rozegrała się główna walka legionów z falangą. Legiony kontratakowały i zniszczyły jeden z nich w całości, a dwóm pozostałym niszcząc po standzie. Oddział sojuszników zaatakował falangitów od drugiego boku i czwarty, jedyny nienaruszony oddział stracił dwa standy. To, że falangici przetrwali zawdzięczali dobrym rzutom obronnym i szczęśliwemu układowi odwrotu, w trakcie którego rzymskie oddziały nie mogły w całości podejmować pościgu, ponieważ zasłaniały sobie wzajemnie cel.

Tura 5

Macedończycy: Na lewym skrzydle z inicjatywy dwa oddziały falangi uderzyły na legion i wspierających go triari. Trakowie wsparli ten atak uderzając od boku.

Atak okazał się decydujący. Legion został wybity, a triari stracili jeden stand. Jeden z oddziałów falangi również stracił stand. Kolejna tura walki i triari zostają wybici, sami niszcząc jeszcze dwa standy falangi (w jednym oddziale drugi a w drugim pierwszy). Trakowie atakują jeszcze welitów ustawionych dalej w linii i wybijaja takze ten oddział (ponieważ są skirmisherami, welici nie mogą odskoczyć)

W centrum lekka piechota atakuje od tyłu rzymskich triari, a resztki falangi legiony. W walce udaje sie wybić oddział triari i jeden legion. Rzymianie osiagają punkt załamania i wycofują się przegrani.

Brak komentarzy: