niedziela, 27 grudnia 2009

Peltaści, peltaści i jeszcze wiecej peltastów


Święta (a raczej nieco wolnego czasu, który miałem w związku z nimi) stały się dla mnie okazją do powiększenia liczby peltastów w trackiej armii. Nigdy za mało ciskających we wroga oszczepami półdzikich trackich górali. To jednak na razie ostatni, czwarty oddział peltastów.

poniedziałek, 14 grudnia 2009

Filippi (cz.1)

Rozegraliśmy z Kryptonem kolejną historyczną bitwę - tym razem rzymska wojna domowa - Filippi.

Skład sił:
"Wyzwoliciele" dowodzeni przez Brutusa


Na prawym skrzydle rekruci w umocnieniach obozu oraz oddział jazdy ekwitów i lekkiej jazdy
W centrum osiem legionów, w tym dwa złożone z nowych rekrutów, a przed nimi trzy oddziały skirmisherów. Na lewym skrzydle lekka jazda i jazda ekwitów.

Siły Triumwirów dowodzone przez Marka Antoniusza (Oktawian był obecny na polu bitwy, ale to nie on dowodził wojskami)

Na lewym skrzydle rekruci broniący obozu i jazda ekwitów. W centrum siedem legionów osłanianych przez dwie grupy skirmisherów. Na prawym skrzydle Dwa oddziały lekkiej jazdy i jeden ekwitów.

Obie strony stanęły przed liniami wzniesionych wcześniej umocnień.

sobota, 12 grudnia 2009

Już wkrótce raport z bitwy pod Filippi, a tymczasem celtycka jazda, która wzięła udział w bitwie jako lekka jazda Triumwirów.

Figurki Magister Militum 10mm

czwartek, 3 grudnia 2009

Machnowszczyna

Tym razem coś zupełnie innego od starożytności.

Ukończyłem dioramkę z kawalerzystami Nestora Machno - ukraińskiego anarchisty, dowodzącego w czasie wojny domowej w Rosji rewolucyjną Armią Powstańczą (nie mylić z UPA).
Zasłynęła ona najpierw w walkach z wojskami niemieckimi i hetmana Skoropadskiego oraz siłami Petlury, a później armiami białych.

Machnowcy rozbili między innymi w roku 1919 znaczne siły Denikina, zmuszajac je do panicznej ucieczki po wczesniejszym wciągnięciu w zasadzkę.

Siły armii Machno sięgały nawet do 40 tysiecy ludzi. Słynęły ze znakomitej kawalerii, zdolnej do szybkiego przemieszczania się i uderzania na przeciwnika z zaskoczenia. Bardzo znanym wynalazkiem ukraińskich anarchistów była też taczanka, czyli bryczka z zamontowanym KMem.

Machnowcy zostali ostatecnie zdradzeni przez Bolszewików i po tym jak odmówili wyruszenia w roku 1920 przeciwko Polsce, stali się obiektem ataku. Udawało im się pokonywać kolejne wysyłane przeciw niemu oddziały, ale w sierpniu 1921 roku ostatecznie ulegli przewazajacym siłom, miedzy innymi Armii Konnej i przekroczyli granicę rumuńską.


Dioramka przedstawia typowych konnych powstańców. W siłach Machno nie było jednolitego umundurowania. Elementy ubioru cywilnego mieszano ze zdobycznymi mundurami. Jeden z kawalerzystów nosi nawet mundur marynarza.

Na uwagę zasługuje sztandar z typowym dla ukraińskich anarchistów motywem czaszki i piszczeli oraz hasłem "Wolność lub śmierć. Czarna Gwardia".

Figurki kozaków z I Wojny Swiatowej "Sterlets" skala 1/72, niestety jedyny jak na razie zestaw pasujacy do tematu. Figurki wymagały wielu konwersji i ich jakość moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia.
Do tematu stosunkowo mało w Polsce znanej Czarnej Gwardii mam zamiar jeszcze wrócić.