poniedziałek, 23 maja 2011

Procarze - szybkie malowanie/ Slingers - speed painting


Grenadier 2011 zakończony. Dysponuję całą masą zdjęć z rozgrywek i rekonstrukcji historycznych, które wymagają jednak obróbki i nieco potrwa zanim ukażą się na moim blogu.

Tymczasem prezentuję liczącą 6 podstawek grupę trackich procarzy. Musiałem pracować pod presją czasu i grupa ta została ukończona w dwa dni głównie dzięki użyciu quickshade'a łatwo cieniujacego figurki. Przyznam, że ostatecznie przekonało mnie to do jego stosowania. Nie widzę innej mozliwości sprawnego i szybkiego malowania armii do FOGa.

Grenadier 2011 is finished. I have loads of photos that need to be edited so it will take some time before I publish them.

In the meantime I present thracians slingers battlegroup composed of 6 stands. I had to speed paint them and it was painted in just two days mainly thanks to quickshade. I must admit that I'm more and more convinced that using quickshade is the only way to speed paint massed FOG armies.


Procarze, rzadko wspominani przez historyków i niepozorni, odgrywali jednak bardzo ważną rolę w starożytnych armiach. W sprzyjających warunkach wykorzystujac skórzane lub plecione ze sznurów proce miotali pociski nawet na 200 metrów, czyli o wiele dalej niż na przykład oszczepnicy.
Zmasowany ostrzał z proc mógł zmieszać nawet szyk hoplitów czy innej ciężkiej piechoty, która łatwo traciła pod jego wpływem spójność formacji i orientację.

Uchylę rąbka tajemnicy i napiszę, że procarze odegrali też niemałą rolę w rozegranym na Grenadierze starciu Traków z Ateńczykami.

Slingers rarely mentioned by historians and seemingly insignificant in fact were a very important part of ancient armies. In some cases with using leather or rope slings they hurled projectiles on 200m, much further than for ex. javelinmen.
Massed bombardment by such projectiles could disorganise even hoplite phanlanx because it was loosing cohersion and orientation.

I won't say to much if I'll write that slingers had played an important part in FOG battle we played on Grenadier.

3 komentarze:

Inkub pisze...

Wyglądają zacnie:) Zresztą mam sentyment do Traków:)

sebastosfig pisze...

hmmm... very effective. Sadly I don't like Quickshade, but the results are good.

El Senyor Verd pisze...

Very good work, like the bases a lot as well