poniedziałek, 6 lipca 2009

Bitwa pod Issos cz.2Tura 1

Reomithres rozkazał zbliżyć się swojej jeździe i łucznikom do przeciwnika.
Arsames rozpoczął atak lekkiej jazdy, która jednak utknęła, próbując wejść do rzeki
Dariusz uznał, że bitwa nie wymaga jeszcze jego interwencji i rozkaz przesunięcia piechoty do przodu zachował na później.
W wyniku ostrzału wybici zostali macedońscy łucznicy na prawym skrzydle.


Aleksander poprowadził do szarży konnych skirmisherów, którzy stracili w wyniku ostrzału jeden stand. Później do walki włączyła się kawaleria i towarzysze. Wróg nie miał szans. jeden oddział perskich skirmisherów zginął w całości, a drugi stracił 2 standy. Lekkiej jeździe udało się odskoczyć.


Tura 2


Reomithres rozkazuje lekkiej jeździe zaatakować kawalerię macedońską. Zostaje ona wybita, a jako kolejni ofiarą padają macedońscy skirmisherzy. Łucznicy ostrzeliwują towarzyszy niszcząc jeden stand.
Arsamesowi udaje się wreszcie przeprawić lekką jazdę przez rzekę.
Dariusz pewny zwycięstwa ponownie odkłada swoje rozkazy (nie jest możliwe aby poddani króla królów nie wykonali rozkazów poza niewielkim przesunięciem do przodu skirmisherów.


Parmenion nakazuje atak na lekką jazdę przeciwnika, sam również rzucając się do szarży. Rozpoczyna się krwawa walka, w wyniku której perscy skirmisherzy traca 1 stand, lekka jazda jeden stand, ale pokonują przeciwnika niszcząc jeden oddział lekkiej jazdy w całosci, a z drugiego 2 standy. Kariera Parmeniona zostaje brutalnie przerwana. To będzie wielki cios dla Macedonii.

Kleitos przerzuca jeden oddział skirmisherów aby strzegł na prawej flance Aleksandra i towarzyszy


Tura 3


Perska ciężka jazda dociera do brodu. Łucznicy ostrzeliwują towarzyszy, ale bez skutku

Kleitos przesuwa łuczników na lewym skrzydle. Dodatkowo wspomaga ich kolejnym oddziałem skirmisherów. Zmasowany ostrzał nie jest skuteczny. Ginie tytlko jeden stand perskiej lekkiej jazdy.

Aleksander prowadzi towarzyszy w kierunku rzeki.

Brak komentarzy: